
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 58 pF |
| Voltage Rating (DC) | 30 V |
| Length | 1.8 mm |
| Width | 1.4 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Height | 1 mm |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Weight | 4.904468 mg |
| Contact Plating | Tin |
| Current Rating | 500 mA |
| Output Current | 500 mA |
| Forward Current | 500 mA |
| Forward Voltage | 450 mV |
| Average Rectified Current | 500 mA |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 30 V |
| Element Configuration | Single |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 2 A |
| Reverse Voltage | 30 V |
| Max Junction Temperature (Tj) | 125 °C |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 2 A |
| Reverse Current | 500 µA |
| Schedule B | 8541100070 |
Stock: 4450
Distributors
pcbx
Unit Price$0.15047
Ext.Price$0.15047
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.15047 | $0.15047 |
| 10 | $0.10344 | $1.03440 |
| 50 | $0.08588 | $4.29400 |
| 100 | $0.07130 | $7.13000 |
| 500 | $0.05386 | $26.93000 |
| 1000 | $0.04693 | $46.93000 |
| 3000 | $0.03941 | $118.23000 |
| 5000 | $0.02625 | $131.25000 |
